Mobilní aplikace pro VoIP: která je ta pravá pro vás?

Přestože volání přes internet již není žádnou horkou technologickou novinkou, k jeho masivnímu rozšíření a přiblížení k většině lidí došlo až s mohutným nástupem chytrých mobilních telefonů. Smartphone, připojení k internetu a správná aplikace jsou totiž jediné tři věci, které pro internetovou telefonii potřebujete. Jakou aplikaci pro VoIP ale vybrat?<--break->

Aplikací pro mobilní volání lze dnes sehnat mnoho a na první pohled se v nich lze jen těžko vyznat. Každý nabízí jinou funkčnost a jiné možnosti ovládání. Často je potřeba programů vyzkoušet více, než zjistíte, který vám „sedne“. Abychom vám výběr ulehčili, Připravili jsme přehledný seznam ověřených aplikací pro mobilní VoIP, se kterými rozhodně chybu neuděláte. Který pak nakonec použijete je už jen na vás.

VoIP aplikace pro operační systém Symbian

Operační systém Symbian, na kterém fungují starší modely telefonů Nokia, je co do počtu mobilních VoIP aplikací poměrně chudý. Možnosti, jak volat zdarma z chytrého mobilu, který běží na Symbianu, však existují.

Fring

Fring je multiplatformní komunikační program, vedle verze pro operační systém Symbian existuje i mutace pro Android a iPhone. Jeho používáním se proto neomezujete jen komunikaci s uzavřenou skupinou Symbianových uživatelů.

Proč používat Fring

 • Fring zvládá chatování, umí komunikovat i s aplikacemi Google Talk a Skype. Fring tedy není pouhý software pro internetovou telefonii, jde o komplexní komunikační kanál s vlastní sítí.
 • Fring podporuje veškerá možná připojení k internetu. Je jedno, zda jste připojení přes GPRS, wi-fi nebo 3G. S Fringem se dovoláte vždy.
 • Fring je zcela intuitivní jednoduchý program. S jeho ovládáním nebude mít problém naprosto nikdo, stejně jako s jeho nastavením.
 • Fring nepodporuje český jazyk. Pokud nevládnete cizím jazykem, bude pro vás aplikace Fring pravděpodobně trochu náročnější na ovládání.

Nevýhody aplikace Fring

Více informací o aplikaci Fring najdete zde.

Nativní SIP klient pro Symbian

Chytré mobily značky Nokia běžící na opračním systému Symbian obsahují ve svém základním vybavení nativní SIP klient. S jeho pomocí je možné provozovat VoIP.

Výhody nativního SIP klientu Symbian:

 • Nepotřebujete žádnou přídavnou aplikaci. Použitím integrovaného SIP klienta máte k dispozici možnost volání přes internet, aniž byste museli instalovat do svého mobilu jakoukoli další aplikaci. Nezamořujete a nezpomalujete si systém programy třetích stran.
 • Složitější instalace. Upřímně řečeno, zprovoznit nativního SIP klienta tak, aby bez problémů fungoval, není uživatelsky úplně jednoduché. K jeho správnému nastavení budete potřebovat alespoň minimální počítačovou gramotnost a ne každému tento způsob práce s aplikacemi vyhovuje.

Problémy s nativním SIP klientem Symbian:

Návod pro nastavení nativního SIP klienta pro mobily Nokia řady ESERIES a NSERIES (např. Nokia N95, Nokia E65 ad.) naleznete zde.

VoIP aplikace pro iPhone

Aplikace pro iPhone nemůže prostřednictvím oficiálního distribučního aplikačního kanálu iTunes nabízet každý, Apple si hlídá určitou úroveň aplikací, proto v případě mobilních VoIP aplikací pro iPhone vcelku nelze šlápnout vedle. Většina SIP klientů má výbornou technickou úroveň a možnosti nastavení.

Bria iPhone edition

Bria je multiplatformní SIP klient, existuje i ve verzi pro operační systém Android. Pokud si aplikaci Bria oblíbíte a posléze změníte mobilní telefon na nový s operačním systémem Android, můžete program Bria pro VoIP nadále využívat.

Proč používat Bria iPhone edition

 • Uživatelsky přívětivý, profesionálně navržený program. S nastavením a ovládáním aplikace Bria nemůže mít problém prakticky nikdo, kdo umí ovládat chytrý mobil.
 • Plná kontrola nad kvalitou hovoru. Bria umožňuje nastavovat kvalitu přenášeného hlasu. To se hodí pro případ, že se pohybujete v prostředích s různě kvalitním internetovým připojením. V kanceláři se silnou wi-fi sítí můžete mít kvalitu hovoru zapnutou naplno, v terénu, kde jste odkázáni na pomalejší 3G spojení, si můžete kvalitu hovoru snížit, čímž zvýšíte jistotu, že hovor nebude vypadávat (byť bude jeho zvuková kvalita nižší).
 • Plná kontrola nad přenesenými daty. Aplikace Bria obsahuje podrobné statistiky veškerých uskutečněných hovorů. Máte dokonalý přehled o všech datech, které přes Program Bria protečou.
 • Bria je placenou aplikací. Program stojí 5,99 Euro, což je přibližně 150 korun. Není tedy zdarma, nicméně jeho cena je tak nízká, že nepředstavuje žádnou vyšší investici.

Nevýhody Bria iPhone edition

Více informací o Bria iPhone edition naleznete zde.

VoIP aplikace pro Android

Android coby otevřený operační systém má zdaleka nejvíce aplikací pro mobilní VoIP. Na druhou stranu, jejich kvalita je různá a je třeba chvíli experimentovat, než najdete program, který vám budete nejvíce vyhovovat. Abych vám rozhodování ulehčili, otestovali jsme několik aplikací, za jejichž funkčnost ručíme.

CSipSimple

CSipSimple je jedním z mnoha programů pro internetovou telefonii pro operační systém Android. Jeho nastavení je velmi intuitivní. Jaké jsou jeho klíčové vlastnosti?

Proč používat aplikaci CSipSimple

 • Pracuje s více účty. Program umí spravovat na jednom mobilním zařízení až 10 aktivních účtů zaráz. Pokud se proto nechcete omezovat jen na jednoho VoIP operátora a přitom neztratit uživatelský komfornt, je CSipSimple tou pravou volbou.
 • Umožňuje nahrávání hovorů. Drobnost, která potěší. Program dokáže zaznamenat jakýkoli hovor, který je skrze něj veden, příchozí či odchozí.
 • Plně se integruje do operačního systému. Po instalaci se aplikace CsipSimple plně integruje do mobilního telefonu. Když poté vyberete ze svého telefonního seznamu kontakt, budete automaticky dotázání, zda chcete volat přes standardního mobilního operátora nebo přes VoIP. Tato vychytávka významně přispívá k pohodlnému uživání celé VoIP telefonie; Není třeba přes každým použitím VoIP SIP klienta speciálně aktivovat – je funkční po celou dobu.

Více informací o aplikaci CSipSimple naleznete zde.

Nativní SIP klient Android

Stejně jako Symbian, i operační systém Android disponuje ve svých novějších verzích nativním SIP klientem, který je k dispozici již v základním systému.

Proč používat nativní SIP klient Android

 • Je zdarma. Tím, že je nativní SIP klient nedílnou součástí operačního systému, nemusíte za něj platit ani korunu. Je k dispozici zcela zdarma.
 • Čistý operační systém. Pokud budete používat tento integrovaný SIP klient, nemusíte si do mobilního telefonu instalovat žádnou VoIP aplikaci třetí strany. Ušetříte místo v paměti svého telefonu.
 • Použití pouze přes wi-fi připojení. Nativní SIP klient Android neumí pracovat s 3G připojením, ani s GPRS.
 • Žádná složitější nastavení. Nativní SIP klient obsahuje opravdu jen ty nejzákladnější možnosti nastavení a použití. Žádné složitější možnosti, jako mají dedikované aplikace, bohužel neobsahuje.

Problémy s nativním SIP klientem Android

Více informací o nativním SIP klientu Android naleznete zde.