Neomezené mobilní tarify? Radši zůstaňte u VoIP

V minulých týdnech došlo v nabídkách českých mobilních operátorů k radikálnímu snížení cen. Všichni operátoři začali nabízet na první pohled lákavou nabídku neomezeného volání. Mají však tyto tarify pro běžného zákazníka smysl, vzhledem k tomu, kolik stojí?<--break->

Nové neomezené mobilní tarify

Všichni tři čeští mobilní operátoři uvedli v letošním dubnu do prodeje nové tarify s možnostmi neomezeného volání za částky, které byly v minulosti za neomezené tarify takřka nemyslitelně nízké. I před zveřejněním nových nabídek bylo samozřejmě možné pořídit neomezené volání, avšak měsíční faktura za tuto službu šla bez výjimky u všech tří operátorů každý měsíc do čtyřciferné částky. Nové neomezené tarify stojí u všech mobilních operátorů pod tisíc korun měsíčně, včetně DPH.

Na první pohled tak došlo na českém mobilním trhu k razantní změně, která výrazně by mohla otřást i postavením VoIP operátorů; Přeci jen, hlavním tahákem VoIP telefonie, je velmi nízká cena hovorného. Mají se tedy VoIP operátoři bát o svoji existenci?

Analyzovali jsme nové nabídky mobilních operátorů a došli jsme k závěru, že VoIP operátoři mohou být v naprostém klidu. Na stráně mobilních operátorů sice došlo k nabídce nových tarifů, které jsou výhodnější, než byly ty předchozí, nicméně k nabídkám, které se vyplatí většině českých zákazníků, mají i nové neomezené mobilní tarify poměrně daleko.

O2 a T-Mobile nabízejí neomezené mobilní volání za 749 Kč, Vodafone pak za 691 Kč. Tato nabídka je však stejně pro většinu uživatelů předražená a nesmyslná. Proč?

Platit více peněz za stejný počet minut?

Zjednodušeně lze říct, že mobilní operátoři nabízejí sice neomezené volání, nicméně jde o nabídku, která je pro většinu českých nefiremních zákazníků poměrně nezajímavá. Klient sice může volat neomezeně po celý měsíc, avšak zaplatí za to 749 Kč (respektive 691 Kč), což je výrazně více, než by stejně provolal při současném „omezeném“ tarifu. Jinými slovy, kupuje si službu, kterou pravděpodobně vůbec nevyužije, za více peněz, než dosud platil.

Průměrná útrata českého zákazníka je 200 – 300 Kč měsíčně. Je otázkou, proč by najednou měl klient platit dvojnásobnou útratu, když jeho protelefonovaný čas pravděpodobně zůstane stejný. Samozřejmě se jistě najdou zákazníci, kteří provolají měsíčně více minut, prostě proto, že je to s neomezeným tarifem nic nestojí, nicméně většina lidí telefonuje prostě tak dlouho, dokud nevyřídí to, kvůli čemu volají, nikoli tak dlouho, jak jim dovolí jejich tarif.

Volání přes internet je výhodnější

I přes zdánlivě výhodnou nabídku mobilních operátorů tak zůstávají VoIP služby cenově i parametrově velmi atraktivní, a to z několika důvodů:

  • VoIP volání je bez závazků – Nabídky neomezeného volání mobilních operátorů jsou podmíněny dvouletým závazkem. Jinými slovy za možnost neomezeného volání zaplatíte během dvouletého závazku 17976 Kč (respektive 16584 Kč) a to i v případě, že ve skutečnosti provoláte měsíčně třeba jen pár desítek minut. Ze závazku se pochopitelně nelze vyvázat bez penále. Naproti tomu, u VoIP operátora se k ničemu nezavazujete. Smlouvu můžete vypovědět ze dne na den (respektive z měsíce na měsíc) a nikdo vám nebude v ukončení smlouvy bránit, ani vás pokutovat.
  • Voláte zdarma a zcela neomezeně do VoIP sítí – Pokud si chcete s někým pravidelně povídat a neplatit za to ani korunu, není nic jednoduššího, než si volat v rámci VoIP sítě. Za hovory uvnitř VoIP sítě neplatíte nic, můžete volat 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.
  • Voláte levně do mobilních i pevných sítí – Hovory do mobilních i pevných sítí přes VoIP operátora jsou minutově vskutku velmi levné. A platíte jen za to, co skutečně provoláte.

Pro představu, jak moc by bylo potřeba měsíčně volat, aby se vám vyplatil neomezený mobilní tarif, si uveďme malý příklad. Neomezený tarif od O2 stojí 749 Kč. Co můžete za 749 Kč získat od VoIP operátora?

V případě využití tarifu NAPLNO u VoIP operátora FAYN můžete za cenu 749 Kč volat téměř 20 hodin měsíčně do mobilních sítí, při volání na pevnou linku je to téměř 40 hodin měsíčně. Myslíte, že jste schopni toto množství minut opravdu provolat, aby se vám vyplatilo neomezené volání od mobilních operátorů?

Dle našeho názoru jsou pro většinu českých zákazníků neomezené mobilní tarify v současných podobách silně nevýhodnou záležitostí.

Volejte přes internet již zítra!

Předním českým operátorem poskytujícím telefonování přes Internet je VoIP operátor FAYN. Prohlédněte si jeho oficiální web s kompletní nabídkou služeb, případně přímo volejte na číslo 910 25 25 25.