VoIP aplikace pro Windows Phone

Pořídili jste si chytrý mobil s operačním systémem Windows Phone a řešíte, jakou aplikaci pro volání přes Internet si nainstalovat? Existuje vůbec nějaká kvalitní? Poradíme vám.<--break->

Windows Phone je mobilní operační systém společnosti Microsoft. Pokud jste si pořídili smartphone s operačním systémem Windows Phone, pravděpodobně máte v ruce některý z mála Windows Phone modelů společnosti HTC, pravděpodobněji pak smartphone značky Nokia.

Mobil s Windows Phone – dobrá volba?

Vedle řady „hloupých“ mobilů, které Nokia stále ještě v poměrně značném množství dodává na trh (a třeba říct, že rozhodně ne neúspěšně, protože opravdu ne každý potřebuje nosit v kapse výkonný počítač za mnoho tisíc korun, a takoví jsou pak vděčni, že vůbec někdo ještě „hloupé“ levné mobily klasické konstrukce vyrábí), jsou všechny současné smartphony značky Nokia osazeny operačním systémem Windows Phone.

Lze říct, že Nokia před pár lety vsadila na Windows Phone, s trochou nadsázky, celou svou budoucnost, když pro spojení s Microsoftem „zařízla“ veškerý vývoj vlastního, slibně se rozvíjejícího, operačního systému Symbian. Vzhledem k nedávnému oznámení o převzetí Nokie Microsoftem však toto partnerství smysl dává a symbioza obou značek se bude pravděpodobně i nadále prohlubovat.

Nebudeme si nic nalhávat, Windows Phone je operační systém na trhu minoritní. Avšak navzdory obecnému povědomí, nejde v žádném případě o systém mrtvý. Naopak, jeho podíl na trhu roste. Zvolna, ale roste.

Podle údajů magazínu Forbes vzrostl podíl smartphonů s operačním systémem Windows Phone na americkém trhu za poslední rok ze 3 procent na 3,5 procenta. Na pěti nejdůležitějších evropských trzích (Německo, Anglie, Itálie, Francie a Španělsko) pak Windows Phone zabírá 8,3 procenta trhu, přičemž v Anglii se za poslední rok jeho podíl zdvojnásobil (ze 4,2 procent na 9,2 procent), ve Francii dokonce více než ztrojnásobil (ze 3,6 procent na 11 procent).

Windows Phone a VoIP – jde to dohromady?

Za této situace asi není žádným překvapením, že Windows Phone se netěší oblibě vývojářů externích aplikací tak, jako operační systémy Android a iOS (Apple). Přístrojů Windows Phone je na trhu v porovnání s ostatními systémy málo, šance na slušný prodej placené aplikace proto nejsou nijak vysoké.

Málokdy najdeme aplikaci, která je vyvíjena výhradně pro Windows Phone, mnohem častější je situace, kdy má úspěšná multiplatformní aplikace i svoji Windows Phone verzi. To se týká i aplikací pro volání přes internet.

Přestože sám Windows Phone má jako operační systém řadu výhod, nedisponuje bohužel nativní podporou VoIP, tj. nemá vlastní SIP klient, jako měly např. pozdní modely Nokie osazené operačním systémem Symbian nebo jako mají nové verze operačního systému Android.

Pokud tedy ve Windows Phone chcete používat volání přes internet, musíte si nainstalovat externí VoIP aplikaci.

Linphone či AdoreSoftphone – řešení VoIP pro Windows Phone

Pro Windows Phone samozřejmě existují místní verze známých a používaných aplikací Skype a WhatsApp, které mohou do jisté míry jako levná náhrada skutečného VoIP fungovat a méně náročné uživatele pravděpodobně uspokojí. Jejichž problém však spočívá v tom, že umožňují snadné volání pouze na zažízení, které má nainstalovanou tutéž aplikaci, volání s vlastním SIP účtem do mobilních sítí u nich není možné, čímž se jejich možnosti značně omezují.

Pokud však chcete dospělou aplikaci, která vám skutečně umožní využít veškerý potenciál, který volání přes internet nabízí, sáhněte rozhodně po dvojici aplikací Linphone či AdoreSoftphone.

Obě aplikace jsou si v podstatě velmi podobné, nemá proto smysl jmenovat klady a zápory každé z nich:

  • Obě aplikace jsou k dispozici zcela zdarma. Za jejich používání nemusíte nic platit, prostě si je jen nainstalujete z úložiště aplikací a můžete je ihned začít používat.
  • Obě aplikace jsou velmi intuitivní. Po prvním spuštění si vyžádají zadání detailů vašeho SIP účtu (který máte zřízený, či si teprve zřídíte u vašeho VoIP operátora). Všechny další prvky ovládání jsou pak naprosto zřejmé. Aplikace nenabízí přehršel funkcí, ve kterých by se uživatel ztrácel, naopak, vše je přehledné a funkční.
  • Obě aplikace umějí sáhnout přímo do vašeho telefonního seznamu. Nemusíte si tedy vytvářet uvnitř aplikace žádný paralelní telefonní seznam nebo si dokonce telefonní čísla svých přátel pro VoIP volání pamatovat.
  • Obě aplikace mají jedinou společnou nevýhodu – jsou pouze v angličtině. Česká lokalizace pro ně bohužel zatím neexistuje. Jejich obsluha je však natolik snadná, že by jazyková bariéra v tomto případě neměla hrát významnější roli.

Zřiďte si účet u VoIP operátora

Zamlouvá se vám volání přes internet, ale nemáte ještě svůj účet u VoIP operátora? Předním českým operátorem poskytujícím telefonování přes Internet je VoIP operátor FAYN. Prohlédněte si jeho oficiální web s kompletní nabídkou služeb, případně přímo volejte na číslo 910 25 25 25.